За останнє десятиліття українці почали частіше ходити до церкви. Водночас їхнє ставлення до ЛГБТ стало толерантнішим. Такі дані показало Світове дослідження цінностей, яке провели компанії Info Sapiens та центр “Соціальний моніторинг” за підтримки українського культурного фонду й європейських партнерів, повідомляє BBC.
Соціологи опитали 1 289 людей, максимальна похибка становить 2,7%.
За останнє десятиліття Бога у своєму житті почали вважати важливим менше людей – 56% замість 64%. При цьому молитись українці почали менше, а от ходити до церкви – більше. Автори дослідження припускають, що рівень духовності в українців, ймовірно, знизився.
У 2011 році щонайменше кілька разів на тиждень молились 42% опитаних, а зараз таких 38%. Проте не менше разу на місяць до церкви на службу зараз ходять 33,5%, а раніше таких було всього 24%.
Також зменшилась кількість людей, які вважають, що в дітях треба виховувати релігійність – з 22% до 15%. Проте і незалежність у дітях зараз хочуть виховувати менше людей – 35% на противагу 43% раніше.
Дослідники дивуються, що за останні роки, попри війну та економічну кризу, українці у своїх відповідях подекуди виглядають оптимістичнішими, ніж раніше. Частка щасливих людей, за твердженнями соціологів, зросла з 68% до 78%. Суттєво більше українців сказали, що мають кращу самооцінку здоров’я – раніше позитивно відповідали 37%, а зараз – 45%.
Частка незадоволених фінансовим становищем також знизилось з 48% до 39%.
Пиятики на вулицях в Україні також стало менше. Якщо десять років тому 51% опитаних часто стикались з розпиванням алкоголю на вулиці, то зараз таких 39%. Проте алкоголь дещо замінили наркотики – частка стривожених торгівлею наркотиків на вулиці зросла з 10% до 13,5%.
За останнє дуже складне для України десятиліття українці стали трохи толерантнішими. Ці показники визначали питаннями, чи люди виступають проти життя поряд з певними групами населення. З людьми, хворими на ВІЛ, не хочуть жити 36%, а раніше таких було 52%.
Цікаві відповіді й на питання щодо гомосексуалів. У 2011 році не хотіли б жити поряд з такими людьми 62% опитаних, а зараз – всього 44,8%. Окрім того, з 15% до 21% зросла кількість відповідей, що аборти можуть бути виправданими.
Жити поряд з іммігрантами зараз не хочуть 27% українців, а раніше таких було всього 19%.
Гендерні погляди також дещо змінились. Суттєво більше українців не погоджуються з твердженням, що чоловіки є кращими політичними лідерами за жінок. Раніше з перевагою чоловіків не погоджувались 48%, а зараз 55%.