На початку серпня минулого року в Італії стало відомо, що запорізький магнат-промисловець Олександр Богуслаєв, син екскерівника «Мотор Січі» В’ячеслава Богуслаєва, придбав за 10 мільйонів євро перлину в Лігурійському морі – острівець Ґаллінару, який віками був у власності Католицької Церкви.
Однак українському олігархові так і не вдалося завершити оборудку, розповідає Радіо Свобода.
Місцина має свою історичну особливість. З IV століття на цих теренах діяв монастир, заснований християнським єпископом святим Мартином Турським, фундатором галльсько-французького монашества. Рештки споруди лишилися й досі. У середньовіччі острівець служив притулком для римських понтифіків: від немилості імператора Фрідріха I Барбаросси 1162 року там переховувався папа римський Олександр III.
Віками Ґаллінара була у власності католицької церкви, 1842 року її продали приватним особам – місцевим банкірам.
Торік стало відомо, що острів хоче придбати запорізький магнат-промисловець Олександр Богуслаєв, син екскерівника «Мотор Січі» В’ячеслава Богуслаєва – одного з найбагатших людей в Україні.
Новину миттєво поширили національні й регіональні медіа із помітною засторогою щодо продажу нерухомості новому та ще й іноземному власнику.
Реакція центральної влади не забарилася – і як наслідок: український олігарх піймав облизня. Його адвокати говорять про демагогію та медійну кампанію зі збереження Ґаллінари. Критики дій держави зі свого боку дорікають втратою важливого інвестора. Радіо Свобода з’ясовувало, чому і як Богуслаєва оминув острів, долю якого вирішує тепер суд.
До фірми-власника входять дев’ять заможних родин з областей Лігурії та П’ємонту. Вони господарюють там протягом останніх сорока років. А загалом територія перебуває у приватній власності багатих італійців понад півтора століття.
За даними фінансового видання Il Sole 24 ore, операція купівлі-продажу нерухомості становила 25 мільйонів євро, розділених на два транші. Нижчу незабудовану частину острова олігарх купував за 10 мійльонів євро. За історичні будівлі верхньої частини запропонував господарям минулого літа 15 мільйонів євро. Острів купувала фірма магната Galinette з юридичною адресою у Монте-Карло.
Так ось через статус острова-заповідника, що передбачає правові обмеження на його використання, італійська держава у вересні минулого року скористалася законним пріоритетним правом на купівлю. Але йдеться про придбання лише однієї, найбільшої вілли Діани, яку звів у 1960-х роках тодішній власник – підприємець з Генуї Ріккардо Діана. Операція, за даними ЗМІ, коштувала італійській державі понад 8 мільйонів євро. Це і зірвало наміри українського магната придбати цілий острів з усією його нерухомістю.
Постанову міністерства опротестували деякі чинні господарі острова. Дії урядовців власники вважають нелогічними і змальовують ситуацію на зразок: і сам не гам, і другому не дам.
«Невдоволення землевласників полягає передусім у тому, що міністерство застосувало своє право лише стосовно однієї вілли 1960-х років, але ж держава не володіє жодною земельною ділянкою на острові, тобто вона не може вільно розпоряджатися цілим островом», – зауважив міланський адвокат Бертоліні.