Понад 1200 років Церква через Покаянний канон преподобного Андрія Критського відкриває людям глибину каяття. Це, дійсно, дивовижний твір – і за своєю формою, і за обсягом, і за змістом, і за відчуттями, які він дарує людям. Про зміст цієї молитви розповіли в Православній Церкві України.
Кожному варто хоча би раз почути його читання у храмі – він по-особливому діє на людську душу, пронизує її, сягає, здається, самої глибини, спонукає визнати свої помилки, покаятися, а відтак – звільнитися від полону гріха, відновити духовний зв’язок з Господом.
Цей канон читається лише під час Великого посту: у перші чотири дні – частинами на Повечір’ї, а на Утрені в четвер п’ятої седмиці – ще раз повністю. Повне читання Великого покаянного канону Андрія Критського займає тривалий час, адже він складається із 250 тропарів, тоді як у звичайних канонах їх близько 30.
Автор канону – святий Андрій Критський, богослов родом із Сирії, архієпископ міста Гортіна на грецькому острові Крит. Він пропонує нам у своєму шедеврі надихнутися бажанням покаяння як на власному прикладі, так і наводить багато біблійних історій і прикладів зі Старого та Нового Завіту. Його твір – це щиросердна сповідь душі, яка страждає через свою гріховність, кається і шукає спасіння у Бога. Але водночас здається, ніби автор молитовно оплакує не лише свої гріхи, а й гріхи усього людства. Кожен тропар – це ніби відверта розмова нашої душі з Богом: «Таємниці мого серця відкрив я Тобі, Судді моєму; поглянь на смирення моє, поглянь і на скорботу мою, зваж нині на покаяння моє і Сам помилуй мене, як Милосердний, отців Боже» (Великий покаянний канон. Пісня 7-ма).
Покаянний канон Андрія Критського не залишить байдужим нікого, він налаштує на вдумливе осмислення власного життя, застереже від зла, зорієнтує на добро, любов і милосердя. Уважно слухаючи, відчуємо, як поступово, один за одним через біблійні приклади та звернення автора нам розкриватимуться і наші гріхи, зрозуміємо, яка трагедія існує і в наших особистих стосунках з Господом і що нам необхідно зробити, аби відновити належний духовний зв’язок з нашим Небесним Отцем.