1 вересня 2023 року з початком нового літургійного року УГКЦ в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії.
Нагадаємо, що таке історичне рішення ухвалив Архієрейський Синод УГКЦ в Україні на 93-й сесії, що відбулася у Львові-Брюховичах 1–2 лютого 2023 року, повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Слідом за УГКЦ в Україні на новий стиль перейшли УГКЦ в Польщі, в Австралії й Океанії, в Німеччині та Скандивії, в Сполученому Королівстві, а також Апостольська адміністратура для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії.
Протягом своєї історії УГКЦ використовувала юліанський календар, однак дане рішення означає поступовий перехід на григоріанський, який використовується Західною Церквою та деякими православними Церквами світу, відтак сприятиме єднанню вірних УГКЦ в Україні та за її межами. «А завдяки тимчасовому збереженню старої Пасхалії, принаймні для наших потреб в Україні, ми зможемо переживати і надалі Святу Пасху та пов’язані з нею літургійні ритми одночасно з православними братами», — зазначив Блаженніший Святослав у Пастирському посланні.
«Ми разом з усією повнотою нашої Церкви відчули, що для нового літургійного календаря в Україні сповнився час! Саме зараз настав слушний історичний момент для нашого літургійного навернення, для осучаснення нашої проповіді і обнови життя з віри у Христове Євангеліє через богослужбовий вимір нашого церковного буття», — йдеться у Пастирському посланні про оновлення церковного календаря.
Відповідно до рішення Архієрейського Синоду УГКЦ, відсьогодні, 1 вересня 2023 року, всі нерухомі свята УГКЦ в Україні святкуватиме за новим стилем. Зокрема, Різдво Христове — 25 грудня, Богоявлення — 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці — 25 березня, Покров Пресвятої Богородиці — 1 жовтня, Святого Миколая — 6 грудня тощо.
Перше велике свято, яке ми відсвяткуємо за новим стилем, — Різдво Пресвятої Богородиці 8 вересня.
Парафії, які ще не готові до такого кроку, мають можливість із дозволу свого єпископа до вересня 2025 року святкувати нерухомі свята за старим стилем.
Важливо, що перехід на новий стиль календаря є гарною нагодою для кожного вірного Церкви глибше осмислити великі церковні свята. Бо ж головне при святкуванні — не згадування старих дат чи запам’ятовування нових, а заглиблення в сенс свят, осмислення того, що вони означають, чому ми їх вшановуємо певного дня.