Рішенням Рівненського північно-західного апеляційного господарського суду від 15 травня 2025 року комплекс споруд Свято-Василівського жіночого монастиря УПЦ МП в Овручі повернули у власність держави.

Суд скасував право приватної власності на пам’ятку архітектури національного значення, яке перебувало у користуванні релігійної громади УПЦ МП понад 19 років.

Радник Овруцького міського голови з юридичних питань Анатолій Чижевський розповів Суспільному, що Свято-Василівський жіночий монастир із церквою не повинні перебувати у приватній власності УПЦ МП, оскільки це — пам’ятка архітектури національного значення.

“У 2006 році виконавчий комітет Овруцької міської ради ухвалив рішення, на підставі якого зареєстрували право приватної власності на домоволодіння монастиря. Органи влади не можуть скасовувати власні рішення, якщо на їх основі вже виникли права чи обов’язки. Але ми вважаємо це протиправним, тому звернулися до прокуратури, щоб вона подала позов до суду. На нашу думку, пам’ятка історії національного значення не може бути приватною власністю”, — пояснив Анатолій Чижевський.

10 лютого 2025 року Господарський суд Житомирської області скасував право приватної власності на Свято-Василівський жіночий монастир, який є пам’яткою культурної спадщини національного значення. Це рішення було оскаржене в апеляції й не набрало чинності. 15 травня Рівненський північно-західний апеляційний господарський суд ухвалив передати монастирський комплекс у власність держави.

Митрополит Овруцький і Коростенський УПЦ МП Віссаріон зазначив, що церква відокремлена від держави, а тому, за його словами, немає підстав для вилучення церковного майна.

“Священний Синод заснував там монастирську громаду. Монашки побудували корпус і вже понад сто років живуть у цьому монастирі. Він належить церкві. А церква від держави відокремлена. Якщо хтось хоче це забрати — це рейдерське захоплення. Мені сказали, що суди — на користь держави. Але забирати майно й храм у церкви — це антиконституційно”, — сказав митрополит.

Зі слів Анатолія Чижевського, після рішення апеляційного суду держава має зареєструвати право власності на монастирський комплекс.

“Реєстрацію права власності скасовано. Наразі держава повинна зареєструвати це майно за собою, а вже потім розпоряджатися ним. Це питання не на рівні Овруцької міської чи Коростенської районної ради. За погодженням з Міністерством культури та інформаційної політики, ці дії здійснюватиме обласна військова адміністрація. Спочатку потрібно зареєструвати право власності, укласти охоронний договір, а потім вирішувати питання подальшого використання об’єкта”, — пояснив Анатолій Чижевський.

Раніше Суспільне писало, що Господарський суд Житомирської області скасував право приватної власності на Свято-Василівський жіночий монастир в Овручі. Монастирські споруди є пам’яткою культурної спадщини національного значення та знаходяться у приватній власності з 2006 року.

 

Comments are closed.