Церква не може дозволити старим поглядам атеїстичного періоду перетворити капеланство зі служіння саме священника у війську на якийсь осучаснений варіант замполіта радянської армії.
Про це сказав Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 21 травня 2025 року на Першому воєнному форумі капеланів Православної Церкви України, повідомляє пресслужба ПЦУ.
Перед початком заходу у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі було звершено урочистий молебень за перемогу над ворогом і справедливий мир в Україні. Богослужіння розпочалося з вшанування пам’яті полеглих захисників України хвилиною мовчання.
У форумі взяли участь митрополит Сімферопольський і Кримський Климент, голова Синодального управління військового духовенства митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, єпископ Херсонський і Каховський Борис, єпископ Рівненський і Сарненський Гавриїл, а також представники керівництва Збройних Сил України, Головного управління розвідки, Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби, Спеціальної служби транспорту, іноземні капелани, понад сто військових капеланів ПЦУ та гості.
Відкриваючи зібрання, Предстоятель автокефальної Православної Церкви України звернувся до присутніх зі словом та відзначив капелана протоієрея Айвара Сарапіка (Естонська Республіка) іменним хрестом Предстоятеля, а капелана Елмарса Плявінша (Латвійська Республіка) – орденом святителя Миколая Чудотворця.
Предстоятель наголосив, що форум покликаний певною мірою підбити підсумки всього того, що було зроблене, і допомогти знайти кращі відповіді на ті численні проблемні питання, які залишаються.
“Ми як Церква не можемо допустити перегляду тих добрих досягнень, які вже має капеланське служіння, не можемо дозволити старим поглядам атеїстичного періоду перетворити його зі служіння саме священника у війську на якийсь осучаснений варіант замполіта радянської армії.
Капелан – це в першу чергу священник Церкви. Так, ваше служіння має виняткові особливості, бо здійснюється у виняткових обставинах. Але це все одно служіння священника – це є церковне, духовне служіння. Ми боролися і будемо боротися за те, щоби саме таке розуміння капеланства було в основі церковно-державної взаємодії у цій сфері. Обмін досвідом, ваші обговорення, вироблення конкретних пропозицій для їхнього подальшого втілення – це також одне із завдань форуму”, – наголосив Предстоятель ПЦУ.