Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 22 травня 2025 року звершив у древній святині українського народу – Успенському соборі Канева освячення престолу та Божественну літургію.
У 164-ту річницю перепоховання Шевченка ПЦУ вперше звершила богослужіння, освятила престол у стародавній святині українського народу, в Успенському соборі Канева – церкві, де в ці травневі дні 1861 року прощалися з великим Кобзарем.
Предстоятелю Православної Церкви України співслужили митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, митрополит Білоцерківський Євстратій, архієпископ Яготинський Олександр, єпископ Бориспільський Авраамій, настоятель храму протоієрей Сергій Нікітін, місцеве та запрошене духовенство, повідомляє пресслужба ПЦУ.
На малому вході Митрополит Епіфаній відзначив настоятеля собору правом носіння митри.
Після читання Святого Євангелія Предстоятель возніс особливу молитву до Господа за Україну, яка переживає час важких випробувань і небезпеки.
Він привітав парафіян цього чудового стародавнього собору та всю канівську громаду з відновленням святині, яка раніше за рішенням парафії вийшла з-під влади Московського Патріархату та приєдналася до родини Православної Церкви України.
“Сьогодні ми освятили престол храму, встановлений замість того, який був забраний духовенством, підвладним російській юрисдикції, та звершили на цьому престолі першу Божественну літургію.
Собор цей був збудований у княжі часи, в середині 12 століття, на кілька років раніше, ніж з’явилася перша письмова згадка про поселення з назвою «Москва». Того поселення, в якому, до речі, перший кам’яний храм був зведений на два століття пізніше за цей, у якому ми зараз молимося. Кілька тижнів тому ми мали можливість також звершити перше богослужіння в лоні Помісної Церкви у знаменитому Кирилівському храмі Києва – теж збудованому в княжий час, у приблизно ті самі роки, що і цей собор.
Стіни та склепіння цих святинь є свідками того простого історичного факту, що Москва ніколи не могла і не може бути матір’ю для Києва. Що Московська Церква та її патріархія ніяк не можуть бути матір’ю для Церкви Києва і всієї України-Руси. Бо як може мати бути молодшою за доньку?” – наголосив Митрополит Епіфаній.
За богослужінням також підносилися молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ, а також за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини і мирних жителів, які загинули під час війни.
На завершення урочистої літургії Митрополит Епіфаній виголосив першосвятительське слово проповіді, подякував усім, хто долучається до становлення ПЦУ та відзначив митрополита Черкаського і Чигиринського Іоана орденом Архистратига Михаїла першого ступеня.
Церковних нагород були також удостоєні українські воїни та благодійники єпархії.