Головним викликом для церковного життя в Україні залишається неканонічне існування структури, підлеглої Московському Патріархату.
Про це сказав Митрополит Київський і всієї України Епіфаній у своїй доповіді на засіданні Архієрейського Собору Православної Церкви України, який відбувся 14 липня 2025 року в Києво-Печерській лаврі.
За його словами, попри численні власні заяви представників цієї юрисдикції про нібито її незалежність від РПЦ, відповідною державною експертизою нещодавно було встановлено як факт, що керівний орган релігійного об’єднання, яке користується назвою «Українська Православна Церква», є афілійованим з російським релігійним центром – з Московською Патріархією.
Митрополит Епіфаній наголосив, що ПЦУ продовжує закликати УПЦ МП до діалогу.
“Протягом усіх цих років ми неодноразово, постійно і наполегливо закликали і продовжуємо закликати до діалогу і єднання вірних, духовенство та ієрархів, які досі ще перебувають в підлеглості Московському Патріархату. Зокрема в серпні минулого року було поширене на цю тему відкрите звернення до митрополита Онуфрія і тих, хто перебуває в очолюваній ним юрисдикції.
Ані на це звернення, ані на інші наші пропозиції та звернення ми так і не отримали досі ніякого офіційного конструктивного відгуку. Попри це ми знову підтверджуємо нашу відкритість до діалогу без попередніх умов, метою якого ми бачимо єднання всіх православних в Україні навколо Київського престолу на засадах автокефалії та відповідно до канонічних норм і Патріаршого та Синодального Томосу від 2019 р.”, – зазначив він.
Водночас Предстоятель ПЦУ наголосив на важливості закону про заборону структур РПЦ в Україні.
“Хочемо привітати ухвалення в серпні минулого року закону, яким встановлюється заборона на підпорядкування українських релігійних організацій російським релігійним центрам. На минулому Архієрейському Соборі ми висловилися на підтримку такого законопроекту і нині дякуємо державі за його ухвалення та кроки з реалізації. Також цей закон підтримує і українське суспільство: за даними соціологічних досліджень таку підтримку висловили 80% опитаних”, – зазначив він.
За словами Епіфанія, питання протидії російській гібридній агресії в релігійній сфері, звільнення українського релігійного простору від ворожого впливу – це питання національної безпеки та виживання України.
Як повідомляла РП, за рік, який минув, ще близько 250 парафій юридично завершили процес зміни підпорядкування, вийшли з-під неканонічної влади Московського патріархату та доєдналися до родини Православної Церкви України. Про це сказав Митрополит Київський і всієї України Епіфаній у своїй доповіді на засіданні Архієрейського Собору Православної Церкви України, який відбувся 14 липня 2025 року в Києво-Печерській лаврі.