Церковна власність в Україні, яка зараз належить Російській Православній Церкві, належала Україні та її церкві від 10 століття. Українська церква у той період перебувала в євхаристійному єднанні з Константинополем. Після окупації України Російською імперією все церковне майно було насильно передано Російській Православній Церкві.
Про це заявила посол України в Чорногорії Наталія Фіалка в інтерв’ю чорногорським ЗМІ, передає Духовний фронт України.
“За часів Радянського Союзу все майно Української Церкви було вперше націоналізовано та передано на управління Російській Православній Церкві. Ми знаємо, що за часів Радянського Союзу функціонувала лише РПЦ. Вона була відома як великий союзник тодішньої радянської, а нині російської влади. Церковна власність в Україні, яка зараз належить Російській Православній Церкві, належала Україні та її церкві з 10 століття, Українська Церква в той період перебувала в євхаристійному єднанні з Константинополем. Після окупації України Російською імперією все церковне майно було насильно передано Російській Православній Церкві”, – сказала Фіалка.
“Протягом історії та через політику Росії щодо України українцям було нелегко зберегти свою ідентичність. Заборонялось проводити богослужіння українською мовою, друкувати книги, буклети… Така російська політика не змінилася і нині”, – каже дипломат.
“Події 2014 року, окупація Криму та вторгнення російських сил на сході України повністю порушили порядок і безпеку Європи. У той час були порушені всі міжнародні правила та права та міжнародний порядок. Це означає, що Росія не поважає і ніколи не поважатиме міжнародне право та його міжнародні зобов’язання. Їй не можна довіряти”, – сказала український посол.
Зауважимо, що Росія намагається всякими способами підтримати чужу для Чорногорії Церкву – Сербську. Прагнення чорногорців мати власну Церкву в Москві пояснили “агресивним націоналізмом”. А всі дії спрямовані на здобуття автокефалії названі “розколом” і “боротьбою з православ’ям”.
- 27 грудня 2019 року Чорногорський парламент ухвалив закон про свободу віросповідання, який спрямований на зменшення впливу Сербської Церкви в Чорногорії і передбачає націоналізацію храмів, зведених до 1918 року.
- Відтоді почалися масові протести, організовані Сербською Церквою.
- Президент Чорногорії Джуканович звинуватив СПЦ у підтримці ідеї Великої Сербії, тобто сепаратизмі. Сербський сепаратизм в Чорногорії підтримала РПЦ, а також очільник РПЦвУ Онуфрій та Патріарх РПЦ Кирило, а президент Сербії Вучич забажав захищати сербів у Чорногорії.
- Росія підтримує Сербську Церкву на рівні спецслужб: на мітингу в Косово помітили куратора з ГРУ РФ.
- 27 січня єпископ РПЦвУ Віктор Коцаба взяв участь в антиурядовому протесті у Чорногорії. 27 лютого на підтримку СПЦ до Чорногорії прибув очільник РПЦвУ Онуфрій.
- Посольство України в Чорногорії назвало Онуфрія російським митрополитом і закликало чорногорців не сприймати його як представника України та Української Православної Церкви.