Патріарх Александрійський Феодор 13 лютого у день хіротонії єрарха Александрійської Церкви єпископа Гулу Нектарія, описав труднощі та можливі спокуси, з якими він може зіткнутися через пересуди так званих лжебратів, які за «30 срібняків» спробують відвернути його від Матері-Церкви. Саме Александрійський Патріархат є Церквою-Матір’ю для всієї Африки.
Також Патріарх Феодор, натякаючи на розкольницьку діяльність РПЦ в Африці, наголосив, що «Африці не потрібні захисники та самозвані рятівники», пише ДФУ з посиланням на orthodoxianewsagency.gr.
Він також із сердечним болем говорив про бажану єдність Церкви та вірян, розповівши про жертвопринесення світлоносного святого Ігнатія, якого вели на заклання, а він писав листи про єдність, адресовані Церквам Ефесу, Смирни та Філадельфії, що виступають як справжні наслідувачі Христа.
Патріарх Александрійський зауважив, що Африка, материк майбутнього і за його словами, де благодать Божа вимагає від нас служіння, потребує “мрій”, їй потрібна “віра”.
Звертаючись до єпископа Нектарія, якого 13 лютого висвятили в єпископський сан, сказав: «Я знаю тебе змалку і з самого початку бачив у твоєму обличчі любов до Православ’я, а також вашу відданість нашим традиціям Патріаршества і ваша повага до вашого єпископа», і продовжив, заявивши, що «з великою любов’ю я особисто стежу за твоїм шляхом до Христа протягом багатьох років і тішуся за тебе не лише через твого дитячого ентузіазму, але й за горіння віри твоєї, які день у день росли і наповнювали завзяттям твій внутрішній світ».
Нагадаємо, що 29 грудня 2021 року РПЦ оголосила про створення Патріаршого екзархату Африки. В журналах Синоду зазначалося, що це рішення було ухвалене внаслідок “ухилення в розкол” Патріарха Александрійського Феодора II. У 2019 році він визнав автокефалію ПЦУ.
Після цього, як стверджують в РПЦ, частина духовенства Александрійського Патріархату, нібито заявивши про свою незгоду з позицією предстоятеля, звернулась до Патріарха Московського Кирила з проханнями прийняти їх під юрисдикцію РПЦ. 29 грудня 2021 року до РПЦ були прийняті більше сотні кліриків Александрійського Патріархату з восьми країн Африки.
Делегація Александрійської Церкви передала Вселенському Патріарху Варфоломію листа, де йшлося про вторгнення Москви до юрисдикції Александрійського Патріаршого престолу в Африці та викладалося прохання у зв’язку з цим зібрати Пентархію – Предстоятелів найдавніших Церков. У Патріархаті наголосили, що створення Росією “екзархату” в межах юрисдикції Александрійського Патріархату є неканонічним, а заяви з цього приводу на користь російської сторони робили священнослужителі, які або самоусунулися, або є невідомого походження, які вважають себе православними, але ніколи не належали до Александрійського Патріархату.
Синод Вселенського Патріархату на засіданні 11 січня висловив підтримку Александрійському Патріархату.
Вторгнення РПЦ на африканський континент засудили Предстоятелі Кіпрської та Албанської Православних Церков. Також Архиєпископ Афінський Єронім черговий раз підтвердив єдність зі Вселенським Патріархатом у визнанні Української Церкви.
У період до 18 квітня у Константинополі відбудеться Синод предстоятелів давніх патріархатів, так званий суд Пентархії, який розгляне питання агресії РПЦ проти Александрійського Патріархату.