ДУМКИ

ДУМКИ

/

21.11.2020 - 16:05

Головний рабин України: Стати рабином може як чоловік, так і жінка

Реформістський іудаїзм — прогресивна течія іудаїзму, для якої характерними є більш сучасні погляди на життя, традиції та ролі чоловіка і жінки у суспільстві. До прикладу, реформістські, вони ж — прогресивні іудеї — підтримують права ЛГБТ та прирівнюють права чоловіків і жінок під час релігійних обрядів і служінь у Синагозі.

Репортерка НВ Саша Горчинська поговорила із рабином Олександром Духовним, який представляє інтереси спільноти прогресивних іудеїв в Україні та Києві, та запитала його про особливості трактування священних писань та ставлення до ЛГБТ.

Про ЛГБТ та одностатеві стосунки

Думаю, що треба почати з Тори — це П’ятикнижжя Мойсеєве, яке є джерелом відносин людини та Бога, а також морально-етичних взаємовідносин між самими людьми, і яке направляє людей до правильного способу життя.

Далі слід пояснити, що в іудаїзмі є три основні течії, у яких є також і підтечії. Так, є ортодоксальний іудаїзм — це права течія, більш консервативна. В середині цієї течії є, наприклад, ультраортодоксальні групи— хасиди. Але і в її рамках є і сучасний ортодоксальний іудаїзм. Також в рамках Іудаїзму є і консервативний іудаїзм — центристський, і є прогресивний іудаїзм. Він, у свою чергу, поділяється на реформістський, ліберальний та реконструктивістський іудаїзм. І в кожній з цих течій протягом багатьох сторіч по-різному ставилися до того, що написано в Торі про взаємостосунки між чоловіками і чоловіками та між жінками і жінками.

Основою є книга Левіт, яку ми називаємо Ваікра, а саме вірш 22 у 18-й главі — він ліг в основу дебатів в єврейській традиції. У цьому вірші йдеться: «І з чоловіком не лягай, як лягають із жінкою. Гидота це». Чому написано так?

Сьогодні, живучи в ХХІ сторіччі, ми прекрасно розуміємо, що можна викинути щось із контексту і тоді сенс докорінно змінюється. На автентичність змісту також впливає і те, читаємо ми текст у перекладі чи в оригіналі. Один із мудреців колись сказав: читати книгу в перекладі — все одно що цілувати наречену через вуаль. Тобто треба читати текст на івриті, аби зрозуміти, що написано там насправді.

Так, переклали слово як «гидота». Але згідно інших трактувань від коментаторів раннього періоду, цю фразу можна прочитати як і «відхилення від правильного шляху». А це — зовсім різне. Але, наприклад, прихильники ультраортодоксального іудаїзму трактують цю фразу саме як «гидота».

Ще один момент, який необхідно згадати: «І погрожує це смертним покаранням». А перед цим там також є такі рядки як: «Не вклоняйся Молоху». Молох — це ідол, якому вклонялися ханаанські народи через принесення дітей в жертву, храмову проституцію серед чоловіків та вільне сім’явиверження. Тобто книга говорить про те, що не можна цей ідолопоклонечиський ритуал.

У 70-х роках минулого сторіччя рабини, які належали до руху сучасної ортодоксії, переглянули свої думки щодо гомосексуальності та запропонували нове ставлення ортодоксальної єврейської спільноти до гомосексуальності членів своїх громад. Вони переглянули традиційні погляди, згідно яких це — «гидота», а також те, що члени громад нібито свідомо вступають в одностатеві стосунки, щоби принизити або відкинути Бога, і що гомосексуали — збоченці, психічно хворі. Тобто сучасний ортодоксальний іудаїзм ці погляди почав відкидати.

В 1977 році у Сан-Франциско у рамках течії реформістського іудаїзму з’являється релігійна громада, назва якої перекладається як Золоті Ворота. Я би назвав її громадою любові. Вона відкрита для кожної людини, не лише для ЛГБТ спільноти. В цій громаді є свій унікальний сідур — молитовник, який відображає всі сторони життя в сучасному світі.

Важливо пам’ятати, що Господь створив кожного із нас — не лише євреїв, а всіх людей — за образом і подобою своєю. Якщо Творець створює людину, він же знає, кого створює?

Перший ортодоксальний рабин, який вже будучи духівником, зробив камінг-аут як гей, казав таке: якщо чайник зіпсований, ви ж не будете звинувачувати в цьому його? Ви підете до виробника. Тож чому ми повинні звинувачувати людей, які були такими створені. [Рабин Стівен Грінберг — ортодоксальний єврей із США, вихований в родині, яка жила у традиціях іудаїзму, зробив камінг-аут в 1999 році].

Про гендерну рівність

Давайте повернемося у минуле і прочитаємо десяту заповідь — всі її добре знають, вона починається зі слів: «Не забажай». Вона повторюється двічі: вперше в контексті «Не забажай дому ближнього твого». І якби в Торі використовувалися розділові знаки, далі поставили би дві крапки, адже потім іде перелік, який має писатися через кому: ні дружини твоєї, ні домашнього краму тощо.

Вдруге ми бачимо цю заповідь вже у трохи іншому формулюванні, де написано: «Не забажай дружини ближнього твого, ні дому ближнього твого, ні всього, що в домі ближнього твого». Змінене формулювання — це не випадковість. Адже саме в той період (VII століття до н. д) з’явилися шлюбні контракти, які захищали права жінок.

В 1936 році вперше в сучасній історії у сан рабина було посвячено жінку — це була Регіна Йонас, яка представляла нашу течію — реформістський іудаїзм. Вона загинула в концентраційному таборі в Освенцимі у 1944 році.

Отримати сан рабина може як чоловік, так і жінка. Щоб стати рабином в нашому русі, ми повинні отримати звання магістра в області філософії, бо релігія відноситься до філософії. Потім захищаємо дисертацію з богослів’я і нас висвячують в сан рабина.

Іудаїзм завжди відповідав та відповідає на потреби суспільства. Наприкінці 80-х років минулого сторіччя вперше в історії реформістський іудаїзм починає приймати представників та представниць ЛГБТ на навчальну програму для того, аби вони стали рабинами. Рабин — це учитель. То ж чому людина такої орієнтації, за умови, якщо вона дотримується морально-етичних норм, не може навчати духовності? Адже люди в Синагогу приходять не за релігією, а за духовністю.

Жінки — це повноправні члени єврейської спільноти

В ортодоксальних іудейських громадах синагога розділена на дві частини, які можуть бути розділені перегородкою, або поверхами. Жінки та чоловіки сидять окремо. У реформістських спільнотах чоловіки та жінки сидять разом, жінки можуть читати зі сувоїв Тори, можуть вести релігійні служби з Біми [подіум в синагозі, де розміщується кафедра для читання Тори та молитов під час служіння].

Тобто жінки — це повноправні члени єврейської спільноти. До речі, близько 70% голів наших релігійних громад є жінки. Це ще один доказ того, як далеко пішов прогресивний іудаїзм у тому, що стосується захисту прав людини і гендерної рівності зокрема.

Реформістський іудаїзм вважає, що єврейська традиція дана нам не для того, щоби вести євреїв у минуле, а для того, щоб допомогати людині бути людиною сьогодення. Щоб допомогати кожному відкрити свої найкращі якості. Талмуд каже: «Люби Бога в людях, які створені за Божим образом та подобою!»

Детальніше

ДУМКИ

/

31.10.2020 - 12:01

Говорун: Провідники МП, які перервали спілкування із Константинополем, самі себе екскомунікували

Вселенський патріарх Варфоломій написав листа, в якому розповів справжній канонічний статус УПЦ

Детальніше

ДУМКИ

/

25.10.2020 - 09:27

Митрополит ПЦУ: Наступною може бути Єрусалимська церква

Відбулася радісна, знакова, пролонгована в часі, але водночас очікувана подія – Предстоятель

Детальніше

ДУМКИ

/

24.10.2020 - 12:35

Кирило Говорун пояснив логіку визнання ПЦУ главою Кіпрської церкви

Відомий український богослов, архімандрит Кирило Говорун пояснив логіку визнання ПЦУ

Детальніше

ДУМКИ НОВИНИ

/

21.10.2020 - 12:03

На відносини очільника РПЦ зі Вселенським Патріархом очікують зміни – Олександр Драбинко

Митрополит Православної Церкви України Олександр Драбинко прокоментував останні церковні події

Детальніше

ДУМКИ

/

11.10.2020 - 11:08

«Бережіть себе, щоб Богу було легше берегти вас». Якою буде релігія після карантину

«Іди, мій народе, ввійди до покоїв своїх і свої двері замкни за собою, сховайся на хвилю малу, поки

Детальніше

ДУМКИ

/

09.10.2020 - 13:39

Екзарха Вселенського Патріархату в Україні підвищили до статусу єпископа. Що це означає для Києва?

Синод Вселенського Патріархату підвищив до рівня єпископа свого екзарха в Україні. Підвищення

Детальніше

ДУМКИ

/

09.10.2020 - 11:35

”Православний джихад” у російській пропагандистській риториці

Нездатна відкрито допомогти Вірменії у війні проти Азербайджану, Росія почала інтегрувати

Детальніше

ДУМКИ СВІТ

/

01.10.2020 - 13:55

РФ може вбити священника в Білорусі, прикрившись “слідом США” – екс-глава ГУР

Заява глави Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна, який звинуватив США у нібито

Детальніше

ДУМКИ ЕКСКЛЮЗИВ

/

01.10.2020 - 13:04

Дмитро Горєвой про РПЦвУ: “Неможливо бути гнаними та їздити на “Мерседесах”

Останні шість років ми постійно чуємо від представників Московського Патріархату в Україні

Детальніше

ДУМКИ

/

25.09.2020 - 11:03

“Голос крові брата твого волає до Мене від землі”. Капелан пригадав перший масовий похорон 2014-го

Капелан Православної Церкви України Дмитро Поворотний розповів, що коли 2014 року разом із іншими

Детальніше

ДУМКИ

/

20.09.2020 - 10:19

Після 15 місяців боротьби громаду ПЦУ в Парафіївці нарешті зареєстрували

Максим Вертюк розповів для газети «Сіверщини» про боротьбу за Українську церкву в смт.

Детальніше

ДУМКИ

/

18.09.2020 - 12:02

Тревел-блогерка розповіла про вражаючий дерев’яний храм ПЦУ на Запоріжжі

У смт Веселе в Запорізькій області звели надзвичайно красиву дерев’яну церкву. Храм знаходиться

Детальніше

ДУМКИ

/

15.09.2020 - 13:27

Тріумф скасовується. Як чорногорські політики використали “фантомні болі” Сербського Патріархату

Не доводиться сумніватися в тому, що саме акції “Захистимо святині”, організовані в

Детальніше

ДУМКИ

/

15.09.2020 - 09:15

Юраш про позбавлення паспорту голови католиків Білорусі: Україна має допомогти

Релігієзнавець і колишній директор Департаменту у справах релігій та національностей

Детальніше

ДУМКИ

/

12.09.2020 - 13:21

Піар на власних жертвах: РПЦвУ знову рветься примирити Україну з Донбасом

Чим більше нервує президент України Володимир Зеленський, якому все ніяк не вдається так просто

Детальніше

ДУМКИ НОВИНИ

/

11.09.2020 - 14:39

Громада ПЦУ у селі Ділове на Закарпатті просить допомоги

Православна громада в селі Ділове Рахівського району Закарпатської області ще у січні-лютому 2019

Детальніше

ДУМКИ СВІТ

/

11.09.2020 - 12:55

Результат сутички неочевидний. Відлучивши о. Сергія, РПЦ відділа його світській владі

Суд Єкатеринбурзької єпархії РПЦ на засіданні 10 вересня цілком передбачувано відлучив від

Детальніше

ДУМКИ СВІТ

/

08.09.2020 - 14:52

“Балканська Україна” не повернеться в імперію. Перемога опозиції в Чорногорії – приклад успішного “церковного чинника”

Парламентські вибори 30 серпня радикально змінили церковно-політичний ландшафт Чорногорії.

Детальніше

ДУМКИ НОВИНИ

/

08.09.2020 - 13:19

На Львівщині тільки дві громади, що перейшли до ПЦУ, офіційно перереєструвалися

У Львівській області лише дві релігійні громади, які після надання Україні Томосу оголосили про

Детальніше

ДУМКИ СВІТ

/

03.09.2020 - 12:49

Сварка Лукашенка з Католицькою Церквою як показник неадекватності

Історія з переслідуванням Католицької Церкви у Білорусі – один з найяскравіших прикладів

Детальніше

ДУМКИ

/

02.09.2020 - 21:13

Почаївська лавра – форпост “русского міра”

В умовах неоголошеної війни Росії проти України лінія фронту проходить не лише на сході, а й на

Детальніше

ДУМКИ

/

27.08.2020 - 14:24

“Історія Росії – це пшик без Києва та Печерської лаври”, – авторка проєкту “Рагу.лі”

Росія 2014 року пішла війною проти України, й у багатьох українців стерлися будь-які ілюзії щодо

Детальніше

ДУМКИ

/

27.08.2020 - 13:00

Церква Білорусі: передстартова пауза автокефалії?

Усе, що відбувається на церковних фронтах Білорусі, дуже нагадує мені події столітньої давності у

Детальніше

ДУМКИ

/

27.08.2020 - 10:22

Віталій Портников: Церква як зброя – від України до Білорусі

Несподіване рішення Синоду РПЦ про звільнення митрополита Павла з посади патріаршого екзарха

Детальніше

ДУМКИ

/

27.08.2020 - 08:40

“Ось вам хлопчик”. Релігієзнавець прокоментував призначеного РПЦ білоруського екзарха

Призначенням нового екзарха у Білорусь Московський Патріархат показав білорусам: не мали і не

Детальніше

ДУМКИ

/

26.08.2020 - 13:45

Москва чекає на ескалацію конфлікту в Білорусі – експерти

Священний Синод РПЦ змінив главу Білоруської Православної Церкви. Нинішнього патріаршого

Детальніше

ДУМКИ

/

26.08.2020 - 13:02

Результати Синоду РПЦ: посилилися позиції “групи чотирьох”

“Вертикаль влади”, яку ретельно вибудовували у патріархії протягом останніх десяти років,

Детальніше

ДУМКИ

/

26.08.2020 - 10:21

Синод РПЦ призначив новим екзархом Білорусі “місцевого Онуфрія” – речник ПЦУ

Речник ПЦУ архієпископ Євстратій Зоря прокоментував ситуацію в Білорусі та зміну керівника

Детальніше

ДУМКИ

/

19.08.2020 - 12:00

Путіну загрожує “православний Талібан” – історик

В Єкатеринбурзі проголошено суверенну УНР Поки вся Україна вдивляється у протести в Хабаровську

Детальніше