ФОТО/ВІДЕО

Погана освіта і російські гроші. Як українські боксери стали «заручниками» РПЦвУ

Відомі українські боксери Олександр чи, як він саме каже, Алєксандр Усік та Василь Ломаченко останніми роками постійно опиняються у публічних скандалах.

Причиною є їхня віддана підтримка Московського Патріархату та російської пропаганди.

Про це розповідає релігієзнавець Дмитро Горєвой у програмі «Детектор Релігії», що виходить щотижня на YouTube-каналі DetectorUA.

Зокрема, він нагадав, як Усік не зміг відповісти на запитання, чий Крим, назвавши його «Божим».

«А Україна чи Росія не Богом хіба створені? Насправді це відповідь для уникнення відповіді. Ну, не зручно Усіку казати, що Крим російський – бо українці не зрозуміють», – зауважив релігієзнавець.

Так само Усік не може сказати, що Крим російський – фсбшники не зрозуміють. Ось і викручується як може. А може він погано. Бо якщо «Крим людей, які там живуть», то вони можуть робити з ним, що завгодно, в тому числі і проводити псевдо референдум про незалежність і приєднання до Росії. Чи не так? Усік фактично підіграє російській пропаганді, зазначає Горєвой.

Ломаченко (зліва) з Усіком

Своєю чергою колега і товариш Усіка Василь Ломаченко постить відео про силу «Руского духа» з відеорядом навчань російського спецназу та вдячністю «вежлівим людям».

«І він вважає що такі відоси це ок, він не розуміє або робить вигляд, що не розуміє критику, якій піддало його українське суспільство. Він вважає себе правим, більше того – постраждалим за правоє дєло, за віру та переконання», – нарікає Горєвой.

За його словами, Ломаченко та Усік мають чітке проросійське світосприйняття – таке ж саме, яке сповідують у так званій УПЦ МП, по суті Російській Церкві в Україні.

Чому українські спортсмени сліпо вірять Церкві, яка відкидає все українське?

Релігієзнавець навів декілька причин, які пояснюють сліпу довіру українських спортменів Церкві, яка послідовно відкидає все українське, і найперше – це якість освіти самих спортсменів.

«Будь-які спортсмени, а особливо боксери – це дуже специфічна категорія людей. Вони все своє життя, весь свій вільний час приділяють тренуванням, вдосконаленню фізичної форми та досягненню результатів. Природньо, що в них не лишається вільного часу на ґрунтовну освіту», – сказав Горєвой.

У зв’язку з цим вони не встигають систематично опановувати базові гуманітарні дисципліни, як от історія, філософія чи юриспруденція, тому їхні знання у цих ділянках не систематичні.

«Це робить їх уразливими до пропаганди та маніпуляцій. Людині, яка погано тямить в історії чи праві, значно легше пояснити, чому Крим завжди був російським, а події 2014 року – це не анексія, а повернення додому чи відновлення справедливості», – зазначив експерт.

Усік з митрополитом Онуфрієм

Окрім цього, наголосив Горєвой, сучасна сфера гуманітарних знань є дуже складною: «Купа наукових концепцій, різноманітних шкіл та течій. Всі вони спираються ще на класиків науки, які в свою чергу запозичували ідеї античних філософів. Власне, все це дуже складно, щоби в цьому розбиратися. І релігійна сфера тут не виключення. І християнство, і православ’я».

Він зауважив, що наразі багато церковних проблем є невирішеними, богословської позиції по купі актуальних питань немає, і відносно багатьох речей не існує сформованої відповіді.

Християнство – це релігія свободи і кожна людина сама шукає відповіді на конкретні питання. Це складно, це вимагає постійних інтелектуальних витрат, розмірковувань та розумової енергії. Окрім цього, треба звикати самому нести відповідальність.

«І знаєте що? Цим користаються Церкви. Вони часто-густо пропонують легкі та прості відповіді на складні питання. Особливо цим грішить Московський Патріархат, який в Україні за Онуфрія скочується у махровий фундаменталізм», – нарікає експерт.

Він пояснює, що в такому квазі-православному світогляді все просто. Тобто є правильні – наша Церква, і неправильні – всі решта. «Щоби нам правильним врятувати свою душу, треба виконувати ось такий набір правил. Думати, аналізувати, приймати рішення та нести за себе відповідальність – всі ці незручні для колишніх радянських людей, які мають синдром вихованої беспомічності, речі – непотрібні», – каже Горєвой.

Фактично, зазначає експерт, РПЦ пропонує людині готову ідеологічну систему координат: «Раніше це робила Комуністична партія, а сьогодні Московський Патріархат. Це не тільки духовні поради, але й політичні підказки – за кого треба голосувати та як гниє бездуховний захід».

Ломаченко з одіозним митрополитом РПЦвУ Лукою

Боксерам, як і решті громадян з патерналістськими звичками, таке готове світосприйняття зрозуміліше, а ніж складні запитання, роздуми та необхідність самостійно ухвалювати рішення. Саме це приваблює масу людей до Московського Патріархату.

Горєвой нагадав, що у скандально відомому фільмі «Здравствуй брат. Христос Воскрес» Усік та Ломаченко аналізують події між Україною та Росією, дають оцінки та рекомендації, як далі мають жити дві країни. Жоден з них не є ні політологом, ні експертом з права. Але вони вважають, що все дуже просто і достатньо «просто перестать стрєлять».

Другою причиною, чому українські боксери є прихильниками Московської Церкви, є те, що обидва вони з півдня України.

«Будемо відвертими у цьому регіоні завжди було дуже слабо з патріотичним вихованням. Я це дуже добре знаю, адже сам народився та виріс в цьому регіоні. Тільки завдяки постійному навчанню, саморозвитку і цікавості можна сформувати адекватну картину світу. Якщо ж ти не маєш часу і свій гуманітарний розвиток пускаєш на самоплив – то не дивно, що з нього може вирости невідомо що», – зауважив Горєвой.

Третя причина: деякі спортивні федерації, і боксерська у тому числі, мають традиції, школу і головне тренерів, які ще сформувалися у Радянському Союзі.

СРСР вкладав чималі зусилля та кошти у спорт та використовував його у політичних цілях. Достатньо почитати інтерв’ю колишніх спортсменів, тренерів та кдбшників про Олімпіаду-80, допінг та підміну сечі.

«У ті часи тренери були успішними людьми, мали повагу у суспільстві та користувалися попитом. Так ось після краху Союзу та шалених 90-х вони відчули себе нікому непотрібними, опинившись на узбіччі суспільного життя. За таких умов у них природнім чином формувалася ностальгія за Радянським Союзом, яка легко переросла у проросійськість. Особливо на фоні того, як Кремль та Путін спонсорують спортсменів для використання у політичних цілях», – зазначає Горєвой.

Усі три фактори формують у боксерів підґрунтя для проросійського світогляду.

«А знаєте, що робить при цьому Церква МП? Вона цинічно використовує їх у своїх цілях. По-перше, для піару. Мовляв, навіть такі відомі люди, як чемпіони світу – є нашими вірянами. По-друге, для поширення проросійських наративів серед нецерковної аудиторії. Передовсім – спортсменів, фанатів Усіка та Ломаченка», – пояснив Горєвой.

УПЦ МП робить так: використовує авторитет, впізнаваність та суспільну вагу боксера, щоби через нього поширити на аудиторію російські темники.

«Мені особисто дуже не приємно з того, що українських спортсменів, особливо тих, які досягнули великих результатів, які власними перемогами піднімають на чемпіонатах український прапор, в темну використовують російські спецслужби через Російську Церкву в Україні», – нарікає Горєвой, визнаючи це вдалою операцією спеслужб РФ.

Дивіться програму «Детектор. Релігії» щоп’ятниці та підписуйтесь на YouTube-канал DetectorUA

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

24.11.2020 - 19:55

“Хто проти храму, той проти Бога”. Священник УПЦ МП залякує вірян, щоб побудувати церкву

Жителі села Артемівка Чугуївського району Харківської області ведуть боротьбу проти зведення у

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

22.11.2020 - 15:09

Якби Свята Софія була православним храмом – ось як вона б виглядала. Фотографії

Грецька компанія Giotis Dort-3D Moden Collection, що займається створенням 3D моделей архітектурних будівель,

Детальніше

СВІТ ФОТО/ВІДЕО

/

15.11.2020 - 15:06

Папа Франциск закликав молитися, щоб роботи завжди служили людству

Папа Римський Франциск у зверненні до вірян закликав молитися за те, щоб штучний інтелект і

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

15.11.2020 - 10:24

У Києві кав’ярню «перетворили» на храм, щоб працювати у вихідні

Відома кав’ярня Veterano Brownie у Києві стала храмом — щоб мати змогу працювати у вихідні дні та

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

15.11.2020 - 09:59

Архієпископ Кіпру Хризостом знову пом’янув ім’я Епіфанія під час служіння

Архієпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру Хризостом ІІ продовжує поминати під час богослужіння

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

13.11.2020 - 13:31

Непереборні амбіції. Митрополит ПЦУ таємно запрошував єпископів на зустріч з Філаретом

Митрополит Луцький і Волинський ПЦУ Михаїл досі не може забути поразку на виборах Предстоятеля

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

08.11.2020 - 17:28

У Константинополі екзарха Вселенської Патріархії в Україні висвятили на єпископа

У неділю, 8 листопада, у древньому Константинополі (нинішньому Стамбулі) відбулась подія

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

07.11.2020 - 12:28

Божа кара страшніша за COVID-19: Вчителька без маски відреагувала на штраф

На Рівненщині суд покарав учительку ліцею за те, що вона систематично відмовляється носити

Детальніше

СВІТ ФОТО/ВІДЕО

/

01.11.2020 - 13:02

У Чорногорії на похорон митрополита прийшли тисячі людей

У суботу, 31 жовтня, в Подгориці попрощатися з митрополитом Амфілохієм прийшли тисячі

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

31.10.2020 - 15:32

На Полтавщині освятили наріжний камінь під новий храм ПЦУ

У Полтавській області керуючий Харківсько-Полтавською єпархією ПЦУ, архієпископ Афанасій

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

25.10.2020 - 08:19

У Козятині митрополит УПЦ МП причащав людей з однієї ложки

Під час богослужіння у храмі прп. Серафима Саровського у Козятині Вінницької області людей

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

23.10.2020 - 18:19

Проросійське лоббі програє. Яке значення має другий візит Зеленського на Фанар

Наприкінці минулого тижня, 16 жовтня, президент Володимир Зеленський відвідав Стамбул, де

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

20.10.2020 - 11:19

На Харківщині архієреї ПЦУ відкрили меморіальну стіну пам’яті та освятили два храми

15 жовтня у Харкові на фасаді храму на честь апостола і євангелиста Іоана Богослова відкрили

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

19.10.2020 - 12:49

Діти парафіян ПЦУ власноруч підготували подарунки для захисників України

Листи, малюнки та обереги виготовлені дітьми власноруч для захисників України дійшли до своїх

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

17.10.2020 - 12:47

Священник ПЦУ загорнувся в український прапор на літургії (фото)

Намісник чоловічого монастиря ПЦУ в місті Дубно ігумен Меркурій (Бікіра) під час богослужіння

Детальніше

НОВИНИ СВІТ ФОТО/ВІДЕО

/

16.10.2020 - 14:31

Зеленський на Фанарі помолився за Україну. Триває зустріч зі Вселенським Патріархом

Президент України Володимир Зеленський 16 жовтня перебуває з візитом у Туреччині, де відвідує

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

16.10.2020 - 13:29

На Волині біля храму ПЦУ зведуть Духовно-національний центр

На Волині біля храму ПЦУ у селі Княгинок зведуть Духовно-національний центр. Біля храму Покрови

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

16.10.2020 - 12:15

Релігієзнавець розповів, коли відновиться процес визнання ПЦУ

Хто наступним визнає ПЦУ та які Церкви підтримуватимуть Московський Патріархат? Відповіді на ці

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

15.10.2020 - 11:22

Намісник монастиря ПЦУ вшанував свято Покрови службою у синьо-жовтій ризі

Намісник Свято-Миколаївського чоловічого монастиря ПЦУ, розташованого у місті Дубно на

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

15.10.2020 - 09:50

У День захисника по всій Україні духовенство ПЦУ звершило молитви за українське військо

14 жовтня, у день Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День воїнів УПА та

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

14.10.2020 - 19:50

“Я не вірю в український Крим”, – митрополит Климент

Глава Кримської єпархії ПЦУ митрополит Климент не вірить, що Крим знову буде українським. Про це

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

14.10.2020 - 15:00

“Вони прозрівають”. Митрополит Климент розповів, чому Крим розчарував росіян

Росіяни, які переїхали до Криму за обіцяними “золотими горами”, прозрівають. Про це

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

14.10.2020 - 13:11

Епіфаній привітав захисників України: “Наша Церква молиться за кожного воїна”

Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній опублікував відеопривітання з Днем захисника України та

Детальніше

ЕКСКЛЮЗИВ НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

14.10.2020 - 10:40

Митрополит Климент розповів, чи має російський паспорт

Глава Кримської єпархії ПЦУ Климент заявив, що має російський паспорт. “Я громадянин України з

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

13.10.2020 - 13:21

Митрополит Епіфаній освятив хрест на честь полеглих захисників України

Предстоятель ПЦУ Епіфаній відвідав столичний храм преподобних Антонія і Феодосія Печерських, де

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

13.10.2020 - 13:02

На Черкащині освячено новий храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці

На Черкащині у місті Шпола освячено новозбудований храм Православної Церкви України. Про

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

13.10.2020 - 10:16

Запорізькі козаки встановили хрест біля усипальниці Богдана Хмельницького

В церкві пророка Іллі у селі Суботів на Черкащині запорізькі козаки встановили точну копію

Детальніше

СВІТ ФОТО/ВІДЕО

/

12.10.2020 - 21:53

На асфальті проявилося зображення Діви Марії, намальоване крейдою 13 років тому

На парковці мексиканського містечка Монтеррей раптово проявився лик Діви Марії, намальований

Детальніше

НОВИНИ ФОТО/ВІДЕО

/

12.10.2020 - 20:24

До останнього не вірив у COVID-19: лікарі врятували митрополита УПЦ МП

Дніпропетровський митрополит РПЦвУ (УПЦ МП) Іриней Середній одужав після важкого протікання

Детальніше